top of page

Rehabilitacja Ćwiczeniowa

Jest kluczowa dla procesu leczenia i zapobiegania kontuzjom. Inaczej zwana Kinezjoterapią. Polega na implementacji planu ćwiczeniowego/ruchowego skupiającego się na odpowiednich partiach ciała. Działa zarówno u osób kontuzjowanych jak również u sportowców którzy są blisko szczytu swoich możliwości.

Ćwiczenia wzmacniające

Budowanie siły i wytrzymałości mięśniowej jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Potrzebne również przy korygowaniu wad postawy i dla przeprowadzenia pełnego procesu rehabilitacji.

Analiza postawy

Przeprowadzona poprawnie jest zdecydowanym krokiem w stronę wyjścia z problemu. Za każdym razem wykonywana na potrzeby pacjenta indywidualnie.

Aktywny zakres ruchu

Mobilność w stawach jest niezmiernie ważnym aspektem naszego zdrowia fizycznego. Praca nad tym żeby go przywrócić lub utrzymać powinna być jednym z głównych celów procesu rehabilitacji.

Ćwiczenia rozciągające

Wykorzystywane dla rozciągnięcia mięśni i ścięgien aby polepszyć elastyczność oraz zakres ruchu. Wyjątkowo ważne dla osób szczególnie obciążających swój organizm w pracy jak i treningiem fizycznym.

Zmysł orientacji i balansu

Poczucie balansu i czucie naszego ciała jest ekstremalnie ważne dla osób, a w szczególności dla osób aktywnych fizycznie. Dzięki ćwiczeniom zapobiegamy nawrotowi bólu czy kontuzji.

Coaching

Edukacja i tłumaczenie pacjentowi poszczególnych etapów rehabilitacji i pojedynczych ćwiczeń jest ekstremalnie ważne. Ludzki organizm to praca mózgu razem z resztą części ciała, dlatego dbałość o poprawną pracę obu ośrodków uważam za nieodzowną.

Trzy etapy rahabilitacji ćwiczeniowej

1

Mobilizacja

Przed powrotem do ćwiczeń, podstawową rzeczą jest aby wrócił pełny zakres ruchów w stawach bezpośrednio lub pośrednio uczestniczących w aktywnościach. Np jeśli problemem było naderwanie mięśnia zaangażowanego w ruch kolanem i biodrem. wtedy pierwszorzędne zajęcie się zakresem ruchu w tych stawach jest niezbędne.

2

Stopniowe wprowadzenie ćwiczeń wzmacniających

Zaczynając od ćwiczeń które w bezpośredni sposób nie obciążają kontuzjowanego miejsca, a tylko działają na tkanki które wspomagają ruch jest kluczowe. Następnie przechodzenie do stopniowego obciążania w bezpieczny sposób rehabilitowanej tkanki

3

Powrót do pełnego obciążenia + wzmocnienie mięśni które będą chronić przed nawrotem

Powrót do pełnego obciążenia to na początku praca na własnym ciężarze, dalej stopniowo dodawane dodatkowe obciążenie w celu wzmocnienia i prewencji przed ponownym wystąpieniem kontuzji.

Jak wyglądają efekty?

Zdjęcie WhatsApp 2023-11-15 o 11_edited.png

Konsekwentne wypełnianie poleceń 

Konsekwentnie wykonywane ćwiczenia + terapia manualna mogą przynieść świetne efekty w stosunkowo krótkim czasie. Po lewej efekty pracy z klientem który od bólu w dolnym odcinku kręgosłupa przeszedł do poprawiania swoich wyników sportowych.

3 miesiące rzetelnego wykonywania ćwiczeń.

bottom of page